• Admin

NEDİR BU DİJİTAL MARKETİNG ?


Son yıllarda adını daha çok duyduğumuz ve hepimizin hakkında az çok bir şeyler ifade edebileceği dijital marketing (pazarlama) nedir? Aslında Dijital Marketingin sözlük anlamı ; ürün ve hizmetleri tanıtmak amacıyla internet ve çevrimiçi tabanlı dijital teknolojileri kullanmaktır. Şimdi bunu biraz daha açalım ve uygulamada karşımıza nasıl çıktığına ve bizlere nasıl imkanlar sunabildiğine bakalım.


Dijital Marketing, Instagram Marketing
Digital Pazarlama

Yazıma klişe denilebilecek bir sözle devam edeyim. 21. yüzyıl teknoloji çağıdır denir hep. Evet doğru akıllı telefonlar, görüntülü görüşmeler, muhteşem robotlar, en az telefonlar kadar akıllı dijital ev aletleri ve daha niceleri… Bunların hepsi hayatımıza 21. yüzyılda girdi.

Ülkemizde şu an cep telefonu kullanan insanların %92.3 ü akıllı cep telefonu kullanıyor. Bu oran 2010 yılında %11.7 iken 2015 yılında ise % 68.3 oranındadır.

Bu tablo da bize gösteriyor ki artık insanlara ulaşabilmenin, onlara ürün ve hizmetlerimizi tanıtmanın en kolay yolu onların telefonlarında olabilmek. Dijital marketing dediğimiz olay aslında tam olarak bu.

Şimdi sizlere başka bir örnek vermek istiyorum. 2010 yılında Ankaranın işlek caddelerinin birinde 5 metrekare büyüklüğünde bir bilbord ilanını aylık görebilecek maximum insan sayısı 300 bin kişiymiş. Ve bu ilanı gören insanların çoğu 1 dakika sonra ilanı hatırlamıyorlar, bazılarının ilgi alanlarına bile girmiyor belki de. Ama Şu an Ankarada verebileceğimiz bir Facebook (İnstagram) reklamını bir günde filtrelemelerle ilgi alanlarını seçebileceğimiz 300 bin kişinin ulaşımına sunabiliriz. İşte dijital marketing bize bunu sunuyor. Ve bu işlemi yukarıda vermiş olduğum bilbord örneğinden çok daha uygun maliyetlerle gerçekleştirebiliyoruz. Bu örnekleri şehirleri değiştirerek hatta ülkeleri değiştirerek gerçekleştirebiliriz. Çünkü günümüzde Facebook uygulamasını 6 kıtada yaklaşık 2 milyar insan kullanıyor. Bu da bize çok büyük bir reklam havuzu oluşturabiliyor.Hepimizin az çok ismini duyduğu birkaç firma örneği ile devam edelim. E-bebek adlı bebek ürünleri satan firmayı hepimiz az çok duymuşuzdur. Özellikle hamilelik sürecinde olan ya da yeni doğum yapmış kadınların büyük bir kesiminin bildiği bir firmadır. Bu firma 2001 yılında internet mağazası olarak başladığı bu işte dijital marketing imkanlarını kullanarak çok başarılı oldu ve şu an Türkiye genelinde 100 den fazla fiziksel mağazası var. Evet başlangıçta bir mağazaları yoktu. Satışları tamamen internet mağazaları ile başladılar. Dijital marketing gücünü kullanarak şu an bilinirliği yüksek bir markaya dönüştüler.

E-Bebek firması kullanmış olduğu Facebook video reklamları uygulama indirmelerinden 3,2 kat daha fazla artış sağladı. Bu şekilde ürünlerinin tanınırlığını ve bilinirliğini artırarak satışlarını arttırdı.

Yine hepimizin bileceği Akbank Bankası da Facebook ile başarısını arttıran firmalardan biri. Akbank bankası, kredi ürünlerinin tanıtımını yapmak için Facebook mobil uygulama reklamlarını kullandı ve kampanya süresince günde ortalama 500'ün üzerinde kredi kullandırdı. Kampanya süresince bankanın bireysel kredi kullandırımlarının %15’i Facebook reklamlarından geldi. Ayrıca Akbank Direkt mobil uygulaması üzerinden yapılan onaylı kredi başvurularının %45’i Facebook reklamlarından geldi.

Bu firmalar gibi bir çok firmanın Facebook reklamları ile ilgili başarı hikayelerini facebook.com/business/success adresinden inceleyebilirsiniz.Evet, netice olarak bir teknoloji çağındayız. Teknoloji çağında yaşıyoruz ama bizim için önemli olan bizim bu teknolojinin neresinde olduğumuz ve nasıl yararlandığımızdır. Yukarıda örneklerini de belirttiğimiz gibi günümüzde başarıya ulaşan firmaların büyük bir kesimi dijital platformları kullanıyor. Zaten günümüz ticaretinde de e-ticaretin öneminin gittikçe arttığı aşikar. Şu an banknot(kağıt para) olarak kullandığımız paraların kullanımı bile gün geçtikçe azalıyor. Belki de yakın bir gelecekte olmasa bile yıllar geçtikçe dünyada kağıt para kullanımı bile bitecek. Evet şu an biraz ütopik gelebilir.

ABD Patent Dairesi Başkanı Charles Duell 1899 yılında; “Artık icat edilecek hiçbir şey kalmadı.” dediğinde çoğu insan da onunla aynı fikirdeydi.

Siz de bu gelişen ve değişen ticaretin içerisinde yer almak için, ürün ve hizmetlerinizi günümüz dijtal marketing imkanları ile uygun maliyetlerle daha çok kişiye ulaştırmak istemez misiniz ?


Bize ulaşın, birlikte başaralım.

16 views0 comments